Scroll to top

Як вчити іноземну мову з радістю: 7 порад від викладачів і перекладачів


No comments

Уже як місяць я регулярно вивчаю щодня англійську мову. Признаюся, довго відтягував вивчення нової мови 🙂

 

Ми розуміємо важливість знати англійську мову у сучасному світі. Одні тільки плюси у цієї мови: великі можливості в різноманітних частинах світу, нові незвичні знайомства, користування провідними технологіями, які є переважно англійською мовою.

 Справді, англійська мова є важливою складовою успіху в сучасному світі. Мабуть, кожен з вас вивчав англійську мову ще з шкільних років, а дехто – ще з садочка… Та, погодьтеся, що практичних навичок у розмові ви так і не набули.

 

Довго вивчаючи англійську мову за шкільною програмою дає лише поняття граматики, а також, розуміння побудови речень, однак, ми відчуваємо невпевненість у розмові з носіями мови.

 

Одного разу я задав собі питання: як же вивчити таку важливу для мене англійську мову швидко, доступно і ефективно?

 

Основна моя ціль – це мандрувати по цілому світі і працювати онлайн. Та розумію, що без англійської мови мої можливості кардинально звужуються.

 

Одного разу мені порекомендували репетитора, яка допомогла б мені підтягнути мої знання з англійської з початкового рівня на розмовний… І що ви думаєте?

 

Загалом, все було добре, я був в своїх очах відмінником, бо правильно відповідав на запитання чи тести (бо я це проходив ще у школі, щось таки і залишилося в голові).

 

Та далі я зрозумів… Я зрозумів, яка мотивація мого репетитора…
А все дуже просто 😉

 

Вона заробляє 40 грн/годину. Ніби, досить небагато, та суть не в цьому. А суть в тому, що вона зацікавлена в розтягування навчання, а не в ефективності.

 

Відповідно, все, що ми робили – це повільно вивчали граматику, виконували тести і читали тексти, та, все ж, я не міг розмовляти вільно англійською мовою. Тому я був вимушений перервати це навчання і шукати інші шляхи…

 

Вирішив, що піду на курси, де мене мали навчити англійської мови практично за 4-5 років. Мені спочатку сподобалося, бо розумію, скільки конкретно потрібно виділити часу на цей навик. І я сумлінно тричі на тиждень ходив на заняття.

 

Та, в основному, самі заняття нічим не відрізнялися від занять з репетитором, хіба що тим, що я не сам навчався, а в колі однодумців, які також бажали вивчати англійську мову.

 

Проходили місяці… Рік.. Другий.. Однак, я так і не міг вільно розмовляти з носіями англійської мови. Що ж, довелося і це кинути й шукати більш альтернативні методи навчання.

 

Далі моє навчання полягало в самоосвіті, тобто, я самотужки вивчав англійську за допомогою мега інструменту – Інтернету.

 

Рекомендую для перегляду серію безкоштовних відео-уроків: Поліглот за 16 годин.

 

Почав використовувати сервіси і програми для навчання.
Серед них були:
Чудові сервіси для підтримки англійської мови і практикувати вивчати все нові слова, тим самим збагачуючи свій словниковий запас.

 

Хочу підмітити, що тут не йшлося про розмовну англійську мову. Через два місяці користування я, звісно, мав більший словниковий запас, однак, я не міг їх правильно зліпити докупи 🙁

 

Що ж, довелося мені на три місяці відкласти вивчення англійської мови…

 

Одного разу я натрапив на одного хлопця, його звати Іван Бобров. Це хлопець, який дуже лаконічно пояснив про проблематику загально відомої освітньої програми вивчення англійської мови.
Суть полягала в тому, щоб вивчати мови можна за принципом немовляти =)
Як вивчає мову немовля?

 

1) Спочатку немовля спостерігає за поведінкою батьків, вслухається в звуки, які видають люди навколо.

 

2) З часом, підростаючи, воно пробує самотужки вимовити певні звуки, наприклад, “МА-А!” або “БА-А!”. Звучить примітивно, але ж як батьки радіють цим звукам і активно заохочують своє дитя промовляти їх ще раз і ще раз!

 

3) Набуваючи розмовної практики, дитина може пояснювати що вона хоче і що їй зараз потрібно.

 

4) Проходить ще трохи часу, вона вже йде у школу, де її навчають граматики і письма. Відповідно, вона вже в змозі те, що говорить, записати на папері.

 

Тепер давайте порівняємо нашу загальновизнану систему освіти…

 

Що ми робимо, коли йдемо в школу?
Нас вчать писати.. Далі вчать промовляти те, що написали… І ще далі – заставляють нас зазубрювати тексти, начебто іншого вибору вивчити мови немає.

 

Погодьтеся, що це цілком протилежне до того, як діє закон природи навчання немовляти. Тож вибір за вами, яким шляхом ви бажаєте пройти 😉

 

Повернемося до поради Івана Боброва про те, як можна вивчити мову за допомогою музики:
screenshot_1

 

Все, нібито, просто і зрозуміло… Як-то кажуть: “Все геніальне – просте!”

 

Що ж, уже місяць практикую дану методику і, знаєте, на своє здивування, я і справді почав розмовляти англійською. А більше того – я роблю це із задоволенням =)

 

Нещодавно придбав собі онлайн-доступ до сервісу https://puzzle-english.com/ де щодня дивлюся серіали англійською з англійськими субтитрами. Так би мовити, поєдную приємне з корисним 🙂

 

Отже, як вчити іноземну мову з радістю за допомогою 7 ключових порад ефективного вивчення іноземної мови:

 

 

1. Мотивуйте себе кожен день

Вікового обмеження для вивчення мови немає. Єдине, що потрібно людині будь-якого віку – це мотивація. Прекрасно, якщо у вас є інтерес до самої мови, або, якщо хочете, до певної реалізації, яка знаходиться в цій мові (коли подобаються фільми або книги, пісні або відеоігри, художник чи письменник, та й просто молода людина або дівчина).
Цікавий факт: Лев Толстой вивчив давньоєврейську теж через книги: йому стало цікаво, як насправді написана Біблія.
Іноді цікавості до мови немає, а вчити треба: по роботі, для відряджень, щоб жити в іншій країні (як і я мрію).

 

Не полінуйтеся – накидайте список того, що вам взагалі подобається в житті, і з’єднайте ці захоплення з мовою. Займайтеся тим же, що вам завжди подобалося, але тепер із залученням вашої нової – іноземної – мови.
 

 

 

2. Не бійтеся експериментувати

Ідеального методу вивчення мови, який підходить всім, теж немає. Процвітають і конкурують, входять в моду і забуваються найрізноманітніші методи, різні мовні школи, різні теорії. Поки ще жодна не перемогла в цій гонці.

 

Пробуйте кілька підручників, перш ніж зупинитися на одному. Для занять з репетитором прийміть самі участь у виборі підручника. Зрозуміли, що помилилися (навіть, якщо інші задоволені, але вам некомфортно) – міняйте.

 

Якщо вибору немає (в школі, на групових заняттях), а підручник не подобається – знайдіть інший і читайте його самостійно – у вигляді десерту до занять обов’язковим.

 

Взагалі, постарайтеся максимально індивідуалізувати ваш підхід до мови. Досліджуйте сайти, YouTube-канали, фільми, серіали, які вам цікаві. Шукайте однодумців, обмінюйтеся досвідом, спілкуйтеся: мова, як не крути, явище соціальне.

 

 

3. Вибирайте вчителя

Величезний вплив на ефективність і результат ваших уроків буде надавати той, з ким ви займаєтеся вивченням мови, тобто, ваш викладач. Якщо вам з цією людиною некомфортно, вона несправедливий по відношенню до вас, ви її не розумієте – без жодних вагань шукайте іншого викладача. Особливо, якщо мова йде про репетитора для дітей: думка дитини тут буде вирішальною, навіть якщо вчитель вам подобається строгістю, відповідальністю і всякими іншими дорослими якостями.

 

Знову-таки, якщо можливості вибрати немає, а вчитель не подобається, обов’язково знайдіть спосіб вивчення мови паралельно в таких умовах, де вам комфортно і затишно. Це можуть бути заняття по Skype, приватні уроки і так далі.

 

Обережно ставтеся до уроків з близькими людьми (коли учителем стає батько, чоловік, дружина, сестра і так далі): з них не виходить нічого хорошого, якщо «професор» відверто критикує і висміює «учня».
У всіх хороших вчителів є спільна риса: вони не лають за питання не по темі (та й взагалі не лають) і, якщо чогось не знають, так і говорять. А на наступний урок вони приходять з відповіддю на ваше запитання. Тоді варто цінувати таких вчителів, а не тих, які вихваляються, що вони все знають, а насправді ніякої цінності за собою не ведуть.

 

 

4. Правило двадцяти п’яти хвилин

Щоб мову вивчити і підтримувати, потрібні дві умови:
ви його використовуєте;
ви робите це регулярно.

 

Людина який присвячує занять 25 хвилин в день, просунеться швидше, ніж той, хто сидить над підручником три години щосуботи, а в решту часу цей підручник не відкриває.

 

Більш того, лише 25 хвилин вранці і ввечері здатні творити чудеса. Покладіть підручник поруч із зубною пастою.
Чистіть зуби – подивіться на правило, на таблицю дієвідмін.
Сфотографуйте на смартфон сторінку з домашнім завданням або словничком.
Стоїте в черзі – подивіться в телефон, пройдіть розважальну гру, яку пропонують сервіси такі, як: https://www.duolingo.com/ , https://lingualeo.com . По-трохи, але часто краще, ніж багато і ніколи. 😉

 

 

5. Не зубріть! Отримуйте задоволення від навчання

Зубрити правила і назви відмінків не треба – треба просто знати, як вони працюють. А ось правильні фрази, слова, пропозиції, конструкції мови, його відмінювання і відмінювання вчіть напам’ять обов’язково.

 

Намагайтеся не зубрити, а вчити: розуміти і використовувати це на практиці. Вивчайте вірші, приказки, слова пісень. І не ті, що поставив учитель, а ті, які вам самим подобаються. Це стане прекрасною лексичною підмогою, та й взагалі, благотворно вплине на здатність говорити і мислити, в тому числі і рідною мовою.

 

 

6. Пишіть більше

Пишіть і друкуйте мовою, яку вчите. Але не виправляйте написане – краще закресліть і напишіть слово заново. Коли spellcheck показує вам помилку в написанні слова, витратьте три секунди на те, щоб надрукувати це слово ще раз грамотно.

 

Пам’ять про правильне написання завжди залишається у нас на кінчиках пальців.
Рекомендую для цього прочитати: “Як навчитися швидко друкувати на клавіатурі?

 

 

7. Хваліть і заохочуйте себе

І останнє. Яким би не був ваш учитель, з якої б книжкою ви не займалися, яку б мову не вчили – хваліть себе. За кожне завдання, виконане правильно, за те, що знайшли сьогодні час і відкрили книгу, за будь-який успіх, навіть найменший. Якщо з учителем не пощастило – хваліть подвійно. За завзятість і терпіння.
«Людині треба говорити компліменти кожні 15 хвилин», – сказав Карлсон і був абсолютно правий.
Це ще один вид мотивації, тільки підсвідомий. Тому, якщо хочете вчити мову легко і з радістю, святкуйте кожне своє досягнення.

 

Не порівнюйте себе з іншими. Порівнюйте тільки з собою: скільки знали вчора і скільки знаєте сьогодні. І насолоджуйтеся різницею.

А також, як казав мені Ірландець, який проживає у Івано-Франківську (крутий чувак) : “Practice-Practice-Practice!!!” – що дослівно перекладається: “ПРАКТИКА-ПРАКТИКА-ПРАКТИКА!!!”

Не забувайте отриманні знання втілити у розмові!

Приємного вам вивчення нової мови! =)

 

Комантарі до статті

Коментар

Related posts

Post a Comment