Scroll to top

Формула успіху: спонтанне планування і життя в потоці


No comments

Чи можливий успіх без постановки довгострокових цілей і планування? Чи можна рухатися в декількох напрямках відразу, не розпорошуючись? Як жити в потоці, забувши терміни “самомотивація” і “лінь”?

Тут ви знайдете все найсмачніше, що не потрапило в першу частину статті.

Дізнаєтеся про найбільшу помилку популярних систем досягнення цілей. Про те, чому люди кидають рух до заповітної мрії. І познайомитеся з трьома складовими формули успіху, які носять практичний характер.

P.S.Практичні поради мені довелося запозичити в одного психолога (фото нижче)

 

p60907-140646

 

Присвячується всім жертвам тайм-менеджменту, які зазнали провал в досягненні амбітних цілей. Людям, чия впевненість в собі постраждала в марних спробах застосувати раціональні системи, суперечать їх внутрішній природі.

 

“Чому люди кидають рух до заповітної мети?”

Прихильники різних систем досягнення цілей, всі як один, вчать нас правильній постановці мети. Вони запевняють, що правильна постановка мети є половиною успіху.

Мета повинна бути конкретною, вимірною, орієнтованою на результат, певною в часі, надихати і мотивувати. Правильно поставлена мета буде безперервно надихати і надавати сил в щоденній роботі.

Як тільки мета поставлена і дійсно викликає пекучий інтерес, ми переходимо до складання плану. На цьому кроці перераховуються етапи, терміни, а також, всі необхідні дії, що ведуть до успіху.

Якщо мета надихає, вона буде нестримно штовхати людину зробити все, що він запланував.

Чи не так? На перший погляд, теорія переконлива. Але, при уважному розгляді, вона є глибоко провальною в самому корені. Я хочу сказати, що базовий принцип тайм-менеджменту, який все декларують, є його фундаментальною помилкою!

Давайте подивимося правді в очі. Тренінги вже навчили нас правильно ставити цілі на рік і навіть на десять років вперед. Ми це вміємо. Так чому ж переважна більшість кидає рух до мети на самому початку?

Зараз розберемося…

p60905-092818

 

“Помилка систем досягнення цілей”

Уявіть горизонтальну пряму на зошитовому листі. Початок прямої – це перший крок на шляху до мети. Інший кінець прямої – це момент досягнення успіху. Тобто, лінія відображає часовий відрізок від моменту початку шляху і до прибуття в пункт призначення.

Припустимо, мета поставлена на два роки: купити машину. Візьмемо за 100% весь цей шлях. Як ви думаєте, як довго людина буде святкувати покупку машини? Ну, нехай, тиждень. Довше радіти важко.

2 роки – це 700 днів. Відповідно, 7 днів святкування перемоги – це 1% на часовій шкалі. Давайте не будемо зараз заглиблюватися в те, що людина не може працювати протягом усіх 693 днів поспіль. Для нашого прикладу припустимо, що може.

ОТЖЕ, ПОМИЛКА СИСТЕМ ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛЕЙ В ТОМУ, ЩО …

Вони вчать нас мотивуватися позитивними переживаннями і моментом слави того нікчемного 1% від всього часу. При цьому, вони тупо ігнорують радість і задоволення від самого процесу досягнення!

 

Далі по тексту автор одного мотиваційного блогу пропонує поставити мету: “$ 1000000 через сім років, щоб більше не довелося працювати по 8 годин”. Тобто, іншими словами, він вважає нормальним сім років терпіти рутину і неприємну роботу заради того, щоб більше цим ніколи не займатися.

Але це ж повний абсурд! Чи не краще сім років присвятити справі, яка приносить кайф? Та й взагалі, навіщо обмежувати себе тимчасовими рамками? Чому не займатися цим все життя?!

На мій погляд, причина номер один, через яку люди кидають надихаючу мету – це небажання виконувати завдання, до яких не лежить душа.

Правильні системи досягнення цілей насамперед повинні вчити нас шукати заняття, яке подобається. Потім ставити мету. І тільки після цього складати план: як досягти мети, займаючись тим, що до душі.

При такому підході всі 100% тимчасового відрізка принесуть радість.

 

Саме тому, перший і найважливіший принцип формули успіху звучить так:

Займайтеся тим, що подобається і що приносить задоволення

P.S. ” Хочу зауважити, що діяльність, що приносить задоволення, не означає легка діяльність. Наприклад, писати статті в блог для мене справа важка і, часом, вибухає мозок. Але, в цілому, мені дуже подобається 🙂 “

 

“Міняємо поняття МЕТА на ШЛЯХ”

Мета – це пункт призначення або кінцевий продукт на виході. Момент її досягнення – це факт, який може здійснитися тільки раз. Після досягнення мети можна деякий час спочивати на лаврах, а потім ставити наступну.

Момент, коли мета досягнута, не може розтягуватися в часі. Наприклад, прийшовши в магазин, ви купили кефір. Як тільки ви заплатили, він ваш. Мета досягнута. Неможливо, прийшовши в магазин, платити за кефір цілий рік. Звичайно, тільки у випудку, якщо ви не купили його в кредит 🙂

Окей, це зрозуміло і очевидно. Тепер давайте відповімо на питання: чому постановка нижчеперелічених цілей в корені не вірна? Ось перелік:

  • Вивчити англійську;
  • Створити свій бізнес;
  • Навчитися грати на гітарі;
  • Знайти свою любов.

Бажання вивчити англійську не може бути метою. Це процес безперервного вдосконалення розмовних і письмових навичок. Він не може бути кінцевим, хоча б тому, що нам доведеться постійно підтримувати словниковий запас. Інакше  – ми просто забудемо мову.

Створення бізнесу теж не мета. Бізнес потребує постійного розвитку: нові клієнти, нові послуги, поліпшення процесів і так далі. Бізнес вимагає регулярних вкладень. Ми не можемо якось стати власниками бізнесу і спочивати на лаврах.

Втім, дивлячись який бізнес. Але не суть. Думаю, ви вловили думку  😉

Щодо інших пунктів теж все ясно. Гра на гітарі – процес. Якщо його припинити, навички втрачаються. А якщо ми знайшли свою любов, казка тільки починається 🙂

Але якщо це не цілі, то що ж? Давайте назвемо це шляхом. Шляхом, який має напрямок і передбачає постійне отримання досвіду з безперервним розвитком навичок і талантів.

Тоді наш список перетвориться з переліку цілей в список бажань. Бажань рухатися в певному напрямку і розвиватися. Давайте сформулюємо його коректніше:

  • Стати на шлях постійного вдосконалення навичок в розмовній і письмовій англійській;
  • Стати на шлях створення та постійного розвитку свого бізнесу;
  • Вчитися грати на гітарі і вдосконалювати майстерність, виступаючи для друзів і на концертах;
  • Знайти свою любов, щоб безперервно будувати, зміцнювати і розвивати відносини.

Наприклад:Навчитися вправно володіти вудкою при закидання поплавка…

p60905-093553

 

“Цілі на шляху”

Якщо ви пам’ятаєте, в попередній статті йшлося про життя без цілей. Цей момент потребує більш детального пояснення, щоб уникнути невірних тлумачень.

Чи не шлях веде до мети, але рух по шляху передбачає досягнення невеликих цілей.

Дозвольте пояснити на власному прикладі. Коли я вирішив завести блог, я не ставив цілей на кшталт “створити популярний блог, який увійде в десятку кращих”. Замість цього я прийняв рішення стати на шлях ведення блогу. Шлях постійного розвитку письменницьких навичок, шлях безперервного спілкування з читачами і шлях нових відкриттів.

На перший погляд, це відповідає принципу “життя без цілей”. Але не зовсім. На шляху ведення блогу я постійно стикаюся з цілями. Зараз моя мета – закінчити цю статтю. Наступною буде написати ще статтю. Потім захочу щось поліпшити в дизайні. І так далі.

Це схоже на подорож по незвіданій місцевості. Подорожній іде лісом, насолоджуючись красою, запахом свіжості після дощу і щебетанням птахів. Раптово він виходить до річки. Зараз його мета – перебратися на інший берег. Як тільки це відбудеться, його шлях продовжиться.

p60908-092755

Потім подорожній виходить на мальовничу долину і бачить гору. Він вирішує піднятися наверх. Тепер його мета – підкорити вершину і помилуватися видом. Коли він підніметься, мета буде досягнута, але шлях продовжиться.

p60906-093302

Саме така постановка питання, на мій погляд, є ідеальною.

Це другий принцип формули успіху, який говорить: постійний розвиток і життя в потоці, замість постановки цілей.

 

“Рух в декількох напрямках одразу”

Розвиток в декількох напрямках – один з найважливіших принципів формули успіху. Він забезпечує необхідну новизну вражень і зміну діяльності. Займатися чимось одним для ірраціоналів – рівноцінно смерті.

Перебування в потоці різноманітності підтримує інтерес і запобігає кидання розпочатих справ.

Спонтанне перемикання з однієї діяльності на іншу схоже на дружню вечірку. Уявіть, що ви запросили тридцять кращих друзів. З кожним з них у вас свої інтереси. З кожним є про що поговорити.

Вечірка в самому розпалі і ви хочете приділити увагу кожному. Спершу у вас зав’язується розмова з приятелем, через десять хвилин ви вже спілкуєтеся з подругою. Через півгодини ви берете активну участь у захоплюючій розмові з невеликою групою людей.

13557759_1171554076222537_2197159322271690002_n

Перемикаючись з одного співрозмовника на іншого, за ніч ви встигнете поговорити з кожним. Тепер уявіть, що вечірка триває рік! Цього часу вистачить, щоб обговорити мільйон найрізноманітніших тем з кожним учасником окремо. Продуктивність відчутна.

Але як з цієї точки зору виглядає рух до однієї лише мети?

Приклад схожий: вечірка, спілкування. З тією лише різницею, що ви запросили одного друга і збираєтеся спілкуватися з ним цілий рік. Кожен день! Перший час вам буде цікаво разом, але не цілий же рік!

Тому принцип успіху №3 виглядає так:

Різноманітність за рахунок руху в декількох напрямках

 

На цьому частина друга по спонтанному плануванню буде завершуватися  😉

Очікуйте продовження – уже незабаром вийде третя частина!…

Дякую вам за перегляд!  🙂 


Стаття була написана на основі дослідження відомого автора блогу по психології: Іван Пиріг


 

Комантарі до статті

Коментар

Related posts

Post a Comment