Scroll to top

Думати як Шерлок? Розвиваємо дедуктивне мислення…


No comments

Закінчив дивитися 4 сезон серіалу Нового Шерлока Холмса, який безсумніву став культом і лідером по кількості глядачів теперішніх часів. Вирішувати різноманітні загадки світового рівня стало звичайною практикою для Шерлока, тому нам є що у ньому повчитися.

Та ця стаття не про мій особистий відгук (а він у мене позитивний), сьогодні постараюся розповісти, як можна розвинути дедуктивне мислення і спробувати стати таким собі “маленьким детективом”  😉

Здібності Шерлока Холмса абсолютно реальні.

Бачити людей наскрізь, з легкістю передбачати події, знаходити розгадки найзаплутаніших збігів обставин і відповіді на найскладніші питання. Так може не тільки Шерлок Холмс, а й кожен з вас.

 

А ви знали що легендарний персонаж був списаний Конан Дойлем з живої людини – професора Единбурзького університету Джозефа Белла? Він був широко відомий завдяки своєму вмінню по дрібницях вгадувати характер людини, його минуле і професію.

Отже, нам стало відомо що розвинути такі ж здібності реально. Приступимо до здобування нового навика!

 

1. Дедуктивний метод

Головною зброєю Шерлока Холмса стає дедуктивний метод. Логіка, підкріплена підвищеною увагою до деталей і видатним інтелектом. Це основна зброя детектива, однак, не стало б працювати без ряду додаткових компонентів…

 

2. Увага

Шерлок Холмс вловлює навіть найдрібніші деталі. Якби не ця навичка, у нього просто не було б матеріалу для міркувань, доказів і зачіпок.

 

3. База знань

Найкраще про це сказав сам детектив:

Всі злочини виявляють велику схожість. Вони (агенти Скотланд-Ярду) знайомлять мене з обставинами тієї чи іншої справи. Знаючи подробиці тисячі справ, було б дивно не розгадати тисяча першу.

Шерлок Холмс

 

4. Властивості розуму

Це його чудова пам’ять. Це сховище, до якого він звертається практично кожного разу, коли шукає рішення нової загадки. Це накопичені Холмсом знання, обставини і факти, значну частину яких більше ніде не дістати.

 

5. Постійний аналіз

Шерлок Холмс аналізує, рефлексує, задає питання і відповідає на них. Часто він вдається навіть до подвійного аналізу, недаремно ж детектив постійно діє разом зі своїм напарником доктором Ватсоном.

 

А тепер, як цікавіше…

 

Як цим властивостям навчитися?

 

1) Звертайте увагу на дрібниці

Доведіть вміння звертати увагу на деталі до автоматизму. Зрештою, тільки деталі мають значення. Вони – матеріал для ваших міркувань і висновків, вони – ключі до розгадки і вирішення проблеми. Вчіться дивитися. Дивитися так, щоб бачити.

 

2) Розвивайте пам’ять

Тільки так можна навчитися аналізувати, виводити власну статистику і формувати закономірності. Тільки відмінна пам’ять врятує у важкий момент, коли інших джерел інформації у вас не виявиться. Саме пам’ять допоможе вірно проаналізувати всі ті дрібниці, які вас оточують.

 

3) Вчіться формулювати

Оформляйте свої здогади і висновки, складайте «досьє» на перехожих, пишіть словесні портрети, вишиковуйте стрункі і чіткі логічні ланцюжки. Так ви не тільки поступово освоїте метод Шерлока, але і зробите своє мислення більш чітким і ясним.

 

4) Заглиблюйтеся

Можна було б сказати «розширюйте кругозір», але Холмс не схвалив би цю розлоге формулювання. Намагайтеся поглиблювати свої знання в обраній галузі, уникайте інформаційного сміття і непотрібних знань. Намагайтеся рости вглиб, а не вшир, як би абсурдно це не звучало.

 

5) Концентруйтеся

Холмс – геній концентрації. Він вміє відключатися від навколишнього світу, коли зайнятий справою, і не дає відволікаючим чинникам відривати себе від важливого. Його не повинна відволікати ні балаканина місіс Хадсон, ні вибух в сусідньому будинку по Бейкер-стріт. Тільки високий рівень концентрації дозволить вам тверезо і логічно міркувати. Це обов’язкова умова оволодіння методом дедукції.

 

6) Вивчіть мову тіла

Джерело інформації, про який багато хто забуває. Холмс ніколи їм не нехтує. Він аналізує рух людини, то, як він поводиться і жестикулює, звертає увагу на міміку і дрібну моторику. Часом людина видає свої приховані наміри або мимоволі сигналізує про власніу брехню. Користуйтеся цими підказками.

 

7) Розвивайте інтуїцію

Саме інтуїція часто підказувала знаменитому детективові вірне рішення. Орди шарлатанів неабияк зіпсували репутацію шостого почуття, але це ще не означає, що їм потрібно нехтувати. Розберіться зі своєю інтуїцією, навчіться їй довіряти і розвивайте її.

 

8) Робіть нотатки

Причому замітки різного роду. Має сенс завести щоденник і записувати туди, що з вами сталося за день. Так ви аналізуєте все, що дізналися і помітили, підводите підсумок і робите висновок. Мозок активно трудиться під час такого аналізу. Можете вести польові замітки, де будете відзначати свої спостереження за навколишнім світом і людьми навколо вас. Це допоможе систематизувати спостереження і виводити закономірності. Комусь більше підійде блог (як у моєму випадку) або електронний щоденник – все індивідуально.

 

9) Задавайте питання

Чим більше питань ви будете задавати, тим краще. Ставтеся критично до того, що відбувається, шукайте причини і пояснення, джерела впливу. Уміння задавати питання поступово породить навик знаходити відповіді.

 

10) Вирішуйте завдання і головоломки

Що завгодно: від звичайних завдань зі шкільних підручників до складних головоломок на логіку і нестандартне мислення. Ці вправи змусять ваш мозок працювати, шукати рішення і відповіді. Якраз те, що потрібно для розвитку дедуктивного мислення.

 

11) Придумуйте головоломки

Вже навчилися швидко їх вирішувати? Спробуйте складати свої. Завдання саме по собі незвичайне, тому буде непросто. Але результат того вартий.

 

12) Читайте. Більше. Швидше

Значення матиме навіть не те, що ви читаєте, а як саме ви це робите. Щоб розвинути дедуктивне мислення, вам потрібно аналізувати прочитане і звертати увагу на деталі. Порівнювати інформацію з різних джерел і проводити паралелі. Включати отриману інформацію в контекст вже наявних у вас знань і поповнювати свою картотеку.

 

13) Більше слухайте, менше говоріть

Холмс не міг би з такою легкістю розплутувати справи, якби не прислухався до кожного слова клієнта. Часом одне слово вирішує, повисне справа в повітрі або буде розплутаною, чи зацікавиться легендарний детектив чи ні. Згадайте тільки величезного хаунда в «Собака Баскервілів» і одне слово, перевернуло життя дівчини в другій серії четвертого сезону серіалу на BBC.

 

14) Любіть те, що робите

Тільки величезне бажання допоможуть вам дійти до кінця. Тільки так ви не зійдете зі шляху постійних труднощів і зовні нерозв’язних завдань. Якби Холмс не любив свою справу, він би не став легендою.

 

15) Практикуйтеся

Найважливіший пункт я приберіг для фіналу. Практика – ключ до оволодіння дедуктивним мисленням. Ключ до методу Холмса. Практикуйтеся завжди і всюди. Навіть якщо спочатку ви будете не впевнені у вірності своїх суджень. Навіть якщо спершу ви більше будете схожі на доктора Ватсона в своїх висновках. Дивіться на людей в метро, по дорозі на роботу, придивляйтеся до оточуючих на вокзалах і в аеропортах. Тільки доведений до автоматизму навичка стане дійсно потужною. 

 

Дедуктивное мислення може стати в нагоді будь-де, а таланти легендарного детектива при постійній практиці залишаться з вами на все життя. Метод Холмса цікавий сам по собі і дає дивовижні результати. Так чому б не спробувати освоїти його?

 

Те, що ви дізналися сьогодні, було корисно?
  1. Пишіть Свій Відгук в Коментарях, ! ??
  2. Зробіть РЕПОСТ! (щоб розповісти друзям)
Так я буду знати, що вам було цікаво, і продовжу ділитися матеріалами по схожій темі. ?

Комантарі до статті

Коментар

Related posts

Post a Comment