Scroll to top

Спонтанне планування для тих, хто ненавидить тайм-менеджмент


No comments

Часто спілкуючись із творчими людьми по проекту Арт-студії “РІДНЕ”, а також у повсякденному житті, мені часто задають питання такого характеру:

 • А чи підходить мені планування часу?
 • Що мені робити, будучи “творчою” особистістю?
 • Як планувати, якщо мені подобається спонтанне життя?

Роздумуючи над цими актуальними запитаннями, я вирішив дослідити і розписати ключові поради, які, я гадаю, допоможуть тим, для кого це буде актуально  😉

У будь-якій книзі про тайм-менеджмент червоною ниткою проходить образ успішної і продуктивної людини. Це дисциплінований професіонал, який контролює свій час і досягає поставлених цілей протягом назначеного терміну. Він пунктуальний, веде щоденник і користується програмним забезпеченням для планування. Але чи підходить цей образ кожному без винятку?

Як показала практика – звичайно ні! Незважаючи на велику кількість рекомендацій про те, як стати такою людиною, більше половини населення планети просто не здатні втілити цю мрію.

Тих, хто народжений плавати, книги по тайм-менеджменту вчать бігати по суші!

Створюється враження, що постановка мети, складання плану, розстановка пріоритетів, делегування, управління ризиками та контроль термінів – мало не єдиний правильний підхід для всіх, хто хоче бути успішним. Давайте розберемося кому дійсно підходить планування, тайм-менеджмент і система GTD, а кому потрібен зовсім інший підхід.

“Дві категорії людей”

У психології, соціоніці, фізіогноміці, езотериці, астрології та нумерології існує безліч типів і підтипів людей. Але всі вони діляться на дві великі категорії: раціонали та ірраціонали.

Перший тип – це люди послідовні, систематичні, зважені, організовані і продумані.

Другий тип – це люди спонтанні, імпульсивні, імпровізуючі і гнучкі в нестандартних ситуаціях. Майже всі сучасні системи управління часом ідеально підходять тільки раціональній людині. Але для ірраціональної людини ці методи неприродні. Коли ірраціонал намагається привчити себе до планування, він пливе проти течії і діє проти своєї внутрішньої природи. Він ламає себе.

З кожним ірраціоналом, що примушує себе працювати за графіком, відбувається наступне: він перегорає! Тобто, настає момент, коли життя за графіком стає поперек горла: мотивації немає, а від думок про роботу стає гидко. До речі, найбільший дискомфорт для ірраціонального – це робота в великих компаніях і корпораціях, де панує атмосфера управлінської бюрократії з її раціональними вимогами: звіти, терміни, плана, графіки і т.д. Все це не для них. Ідеальний варіант для ірраціонального – це робота на себе, або робота в невимушеній творчій атмосфері, де немає жорстких вимог.

 

“Раціонали vs Ірраціонали”

Не можна сказати, який тип кращий. У кожного свої плюси і мінуси. Проте, раціонального часто ставлять в приклад, а ірраціонального незаслужено лають і вважають непостійним і легковажним.

PS: “На момент дослідження цієї теми я вважав себе раціоналом, однак мені довелося переглянути свої погляди щодо себе…”

У книгах по соціоніці пишуть, що Ірраціонали – це люди, які беруться за безліч справ і не доводять їх до кінця. Так відбувається тому, що ірраціоналу ніхто не розповів про той великий потенціал, який в них закладений і як ним користуватися. Це несправедливо. Адже в світі повно інформації про те, як раціональному розкрити свій потенціал, але рекомендацій щодо розкриття потенціалу ірраціоналам дуже мало. І рекомендації ці маловідомі.

Цікавий факт: співвідношення раціональних до ірраціональних на планеті Земля приблизно 49% проти 51%.

 

Хто такі раціонали? Ось наведено їхні основні ознаки:

 • Люблять скласти чіткий план і неухильно слідувати йому для досягнення своєї мети.
 • Мають одну глобальну мету і кілька підцілей;
 • Працездатність і виконання поставлених завдань мало залежать від настрою. Раціонали налаштовуються на роботу, навіть якщо емоційний стан не відповідає цьому;
 • В арсеналі раціоналів завжди є кілька способів досягти мети. Якщо не підходить один, вони пробують інший;
 • Спокійно ставляться до одноманітної роботи;
 • Раціоналам комфортно, коли є визначеність і контроль над ситуацією;
 • Раціоналів злять непередбачені обставини, що змушують переробляти весь план. Тривалі невизначеності призводять до сильного стресу, якщо довго не вдається взяти ситуацію під контроль;
 • Люблять порядок. Їм комфортно, коли речі лежать на своїх місцях;
 • Вивчають новий матеріал, прочитуючи книгу послідовно: від початку до кінця;
 • Зранку планують, що будуть їсти на вечерю. У середу планують о котрій годині поїдуть за покупками в супермаркет на вихідних.

Раціоналів можна порівняти з машиністами потягів. Вони планують маршрут, час і тривалість зупинок на проміжних станціях. Прибувають в пункт призначення з точністю до хвилини і дуже не люблять непередбачених затримок потяга.

Великий потенціал раціональних: стати великими професіоналами в одній обраній галузі. Це потенційні гуру в своїй справі. Вони діють продумано і виконують призначене вчасно. Їх цінують за якість виконаної роботи, пунктуальність і швидкість.

Успішні раціонали – той образ, до якого пристрасно, але безуспішно, прагнуть Ірраціонали. Прагнуть, оскільки не знають про свій потенціал і про те, як його реалізувати.

 

ОЗНАКИ ірраціональності:

 • Мають цілий арсенал різноманітних цілей.
 • Прагнуть досягти успіху в  найрізноманітніших галузях;
 • Коли не вдається досягти одну мету, Ірраціонали переключаються на іншу. На відміну від раціональних, які змінюють не мету, а спосіб її досягнення.
 • Працездатність неабияк залежить від настрою. Якщо у ірраціонала поганий настрій, він буде уникати запланованої роботи, відкладаючи її “на потім”;
 • Одноманітність і монотонність пригнічує їх. Люблять виконувати роботу в формі гри. Часто шукають нові підходи для виконання однієї і тієї ж роботи;
 • Спонтанність і непередбачуваність. У непередбачених обставинах діють швидко, гнучко і ефективно. Відсутність контролю над ситуацією не турбує їх;
 • Не люблять наводити порядок. Їх не хвилює, лежать речі на своїх місцях чи ні. Термін “творчий безлад” придуманий ірраціоналами;

PS : – Коли у мене були розкидані речі по кімнаті, я казав так: “У мене порядок у безладі”   😀  

 • Завжди терплять провали, намагаючись застосувати рекомендації загальновизнаних систем управління часом;
 • Мотивація знижується, якщо доводиться вивчати новий матеріал, прочитуючи книгу в суворій послідовності. Часто їм хочеться забігти вперед і перейти до більш цікавих тем;
 • Ірраціональному складно відповідати на такі питання як: “Що будеш їсти на вечерю?”, “Скільки часу будеш в гостях?”, “Скільки часу тобі потрібно, щоб виконати цю роботу?”;
 • Коли про щось розповідають, часто відволікаються на сторонні теми, потім повертаються до основної теми , потім знову відволікаються.

Ірраціонали схожі на водіїв автомобілів, які в будь-який момент можуть відхилитися від наміченого шляху і поїхати іншою дорогою. Наприклад, якщо попереду маячить затора, вони швидко звертають і об’їжджають її. Якщо раптом подзвонив родич у терміновій справі, вони розвертаються і їдуть у зворотний бік.

Швидко реагувати на непередбачувані ситуації машиністам потягів набагато складніше, ніж автомобілістам. Зате вони частіше досягають пункту призначення, ніж водії, які постійно змінювали напрямок. Великий потенціал в ірраціонального.

Успішні Ірраціонали – рідкість. Але якщо вони трапляються, то до глибини душі дивують оточуючих. Ці люди успішно вивчають кілька мов, управляють трьома бізнесами, займаються двома видами спорту, приділяють час сім’ї, відвідують нові семінари, подорожують, спілкуються з новими людьми, за день бувають в різних місцях, вивчають кілька дуже несхожих видів діяльності і так далі. Тобто, вони успішні в дуже різних галузях і створюють враження людей, які примудряються робити сто справ одночасно.

PS : “Саме цей перелік справ, який робить ірраціональний, показав мені, що я є ірраціоналом =) “

Отже, якщо ви визначилися, що прихильні до ірраціонального типу, значить вас потішить і дуже надихне подальша інформація.

Дізнавшись про спонтанне планування, Ірраціонали відчувають внутрішній підйом, оскільки ця система резонує з їхньою внутрішньою природою. Але, якщо ви відноситеся до раціонального типу, не варто відкладати читання.

Можливо, одного разу ви зможете надати неоціненну допомогу знайомому ірраціоналу, який, скриплячи зубами, прищеплює собі планування 🙂

 

“Перетворюємо слабкості ірраціонального типу в потужний двигун прогресу”

Що ж, пора дізнатися про секретну зброю ірраціонального типу. Чому я кажу “секретну”?

Тому, що логічним шляхом її годі й шукати, так, як вона захована в тих аспектах особистості, які в суспільстві прийнято називати слабкостями і недоліками.

Парадокс в тому, що всі недоліки, з якими так старанно борються Ірраціонали, приховують в собі величезний потенціал, здатний перевернути їх життя з ніг на голову. При правильному використанні, звичайно ж. Тому, давайте прямо зараз розберемося, що це за недоліки і як їх використовувати.  

 

“НЕДОЛІК №1: Ірраціонали не доводять розпочате до кінця і хапаються за іншу справу”

Як ми пам’ятаємо, в своєму арсеналі Ірраціонали мають ціле віяло найрізноманітніших цілей. Вони одночасно хочуть навчитися грати на гітарі, створювати свій сайт, писати книгу, облетіти земну кулю, запустити блог і так далі. З цього довгого переліку бажань Ірраціонали вибирають одну мету і надихаються нею, переповнюючись ентузіазмом.

Через якийсь час вони переходять до дій і прагнуть швидше отримати хороші результати. Нове заняття, як ковток свіжого повітря, наповнює їх життя сенсом й урізноманітнює життя.

Спершу справи йдуть добре, але незабаром з’являється перша трудність. Вони долають її, а потім знову стикаються з черговою перешкодою. І ось, через деякий час справа починає набридати. Вони розуміють, що успіх не такий близький, як хотілося б. Розуміють, що досягнення хороших результатів базується на наполегливості праці, що більше не передбачає різноманітності. Нова територія освоєна, інтерес вичерпався, а далі треба просто пахати! Нарешті, чергова трудність остаточно гасить ентузіазм.

Ірраціонали тимчасово припиняють займатися досягненням мети, обіцяючи собі, що обов’язково повернуться до цього пізніше. Але, як правило, те “пізніше” більше не настає, бо вони знаходять інше заняття і з головою занурюються в нього.

Перша помилка ірраціонального типу: вони прагнуть до однієї мети, ізолюючи себе від інших цілей.

Наприклад, вивчаючи Adobe Photoshop, вони паралельно хочуть освоїти програму для створення музики, але пригнічують в собі це бажання.

Розмірковують вони так: “Я не можу дозволити собі вивчення декількох програм одночасно. Спершу я освою одну, а вже потім перейду до іншої. Інакше заплутаюся і моє навчання буде неефективним ”

Рішення проблеми: Ірраціонал має приймати рішення, яке змусить стрибати від радості і дасть передбачення неймовірних можливостей, які тільки-но відкрилися. Ось воно:

ДОЗВОЛЬТЕ СОБІ РУХАТИСЯ ВІДРАЗУ В КІЛЬКОХ НАПРЯМКАХ!

Милі Ірраціонали, та ви просто створені для цього!

Забийте на те, що говорять інші! Забийте на правила розумності, які змушують вас рухатися послідовно: спершу одне, потім інше. Це правило не для вас!

Ви створені бути багатозадачними. Так будьте такими!

Вивчайте одночасно англійську, іспанську та французьку. Одночасно робіть свій сайт і пишіть нову книгу. Вивчайте Photoshop одночасно з Cubase,  Adobe Illustrator, Corel Draw і програмуйте на десяти мовах програмування відразу!

Монотонність і монозадачність вбиває вас, зрозумійте!

Прямо зараз подумайте і перерахуйте три або чотири цілі, які ви хотіли б досягти.

А тепер скажіть собі: “Я можу займатися всім цим відразу!”. Уявили? Ну і як вам така перспектива? 🙂

 

“НЕДОЛІК №2: Одноманітність і монотонна праця вбивають мотивацію”

Ірраціонали дійсно не люблять одноманітності. Саме тому вони схильні кидати багатообіцяючі проекти, перемикаючись на щось більш цікаве.

Як ви пам’ятаєте, ірраціональному типу властиво шукати нові підходи до роботи. Ними рухає прагнення до різноманітності, тому що різноманітність підтримує інтерес і є джерелом їх мотивації. Жага нового у них в крові.

Одна тільки біда – в будь-якій роботі одного разу настає одноманітність. І тут криється … друга помилка ірраціонального типу: в гонитві за результатом вони геть ігнорують природну потребу нових вражень.

Тут діє подібна думка: “Так, зараз я хочу зайнятися іншим. Але я не повинен розпорошуватися, якщо хочу добитися успіху. Я повинен продовжувати розпочате! “

Ця думка вилазить боком. Ірраціонали примушують себе рухатися далі, коли відчувають, що їх інтерес ослаб. Замість того, щоб наповнити себе новими враженнями, тимчасово переключившись на іншу справу, вони продовжують діяти, вбиваючи мотивацію.

Рішення проблеми: різноманітність!  Це рішення доповнює заклик бути багатозадачним і відповідає на питання: “Як я можу досягати відразу кількох цілей?”

Для того, щоб уникнути монотонності і доводити справи до кінця, перемикайтеся з одного виду діяльності на інший протягом дня багато разів.

Кілька годин пограйте на гітарі, за п’ятнадцять хвилин дайте відповідь на пошту, півгодини почитайте книгу про бізнес, після чого займіться роботою для замовника, а вже потім вчіть англійську.

Тиждень в такому ритмі – і вас приємно здивують результати. Через два тижні ви скажете: “І все це я”. Через місяць ви будете приголомшені! А через півроку оточуючі не повірять, що таке взагалі можливо.

 

“НЕДОЛІК №3: Продуктивність за настроєм”

Працездатність ірраціоналу сильно залежить від настрою. Це факт.

Примусьте ірраціонала натхненно і старанно працювати, коли у нього немає настрою, і вам поставлять пам’ятник за життя!

Саме цей “недолік” повністю анулює будь-які спроби жити за графіком.

Сьогодні ірраціонал запланував, що завтра о 14 годині він буде робити презентацію для керівництва. Але завтра, несподівано для себе, він раптом усвідомлює, що не має ані найменшого бажання робити цю роботу. І передбачити такий поворот подій він просто не в силах!

Причина в тому, що настрій ірраціонального змінюється непередбачуваним чином. Я не кажу зараз про емоційний стан.

Я маю на увазі настрій до різних видів діяльності. Зараз вони хочуть одного, через годину іншого, через дві – вони самі не знають, чого хочуть 🙂

Саме тому, великою помилкою ірраціонального типу є планування справ, які потрібно буде зробити завтра, післязавтра і після-після завтра. Не можна планувати на вівторок справи А, Б і В, а на середу Г, Е та Ж. Тому, що ви не можете знати, чи буде у вівторок бажання робити А, Б і В, а не, припустимо тільки Е і Ж.

Тут заздалегідь передбачити неможливо.

Тому просто перестаньте робити це. Раз і назавжди! А хто ви по типу: раціонали, чи ірраціонали? – пишіть свої думки і погляди у коментарях  😉

Комантарі до статті

Коментар

Related posts

Post a Comment